האצלת סמכויות – לא מה שחשבת

האצלת סמכויות – לא מה שחשבת



אחד האלמנטים החשובים ביותר במנהל מצוין זאת היכולת שלו להאציל סמכויות, לשחרר מעצמו משימות לעובדים שלו, לבטוח בעובדים שיבצעו את המשימות על הצד הטוב ביותר, וכך לפנות לעצמו זמן להתעסק באסטרטגיה וחשיבה יצירתית. השגת תוצאות מועילות מחייבת האצלת סמכויות כזו! אבל איך עושים את זה?

מהי סמכות – כוח שזורם מלמעלה למטה – מההנהלה הבכירה לזאת שמתחתיה ומתחתיה וכן האלה. הכוח הזה מעניק למנהל את הזכות לדרוש, לתת פקודות, הוראות, ולגרום לדברים להתבצע. הסמכות מעניקה לעובד תמונה כיצד המנהל רוצה שהדברים יבוצעו, וחייב להתלוות לסמכות כזו גם היכולת לקחת אחריות על תוצאות – כך שהמנהל לא מתחמק מאחריות, האחריות עדיין שייכת למנהל שקיבל סמכות להעביר הלאה את המשימה.

מהי אחריות – חובתו של אדם לבצע משימה ולקחת בעלות על התוצאה שלה ודרכי השגתה. עליו לתת הסברים לטוב ולרע על התוצאה של המשימה. אחריות זורמת מלמטה למעלה, כך שעל דרגת הנהלה זוטרה יש הרבה יותר אחריות.

מהי מחויבות – האחראי על התוצאה הסופית – המחויבות ניתנת להנהלה בכירה, והיא נובעת גם מהתחייבות לאחריות. משמעות הדבר היא שאם ב' העביר את המשימה ל-ד' על ב' לקחת מחויבות על המשימה.

האצלת סמכויות מצריכה ביצוע של מהלכים ברורים ושיטתיים: הטלה משימות וחובות על עובדים, גם המשימות הקטנות ביותר והקלות ביותר – הגדרת המשימה, הגדרת התוצאה, בהירות זה הכלל הראשון בהאצלת סמכויות. נתינת סמכות – עצמאות לביצוע המשימה, חלוקת הכוחות בצורה שווה בין העובדים, יצירת מחויבות למשימה ולקיחת אחריות עליה ברמת העובד – אחריות היא מוחלטת ולא ניתן להעביר אותה

מנהל שמאציל סמכויות יוצר אחריות ומטיל מחויבות.

לסיכום – דע/י להאציל סמכויות – זהו לב ליבו של ניהול מצוין. לא ניתן לנהל מצוין, כאשר המנהל עוסק ברוב העבודה, אפילו בפרטים הקטנים. האצלת סמכויות הופכת מנהל טוב למנהיג מצוין, מוביל ומשפיע. מניסיונו כ- 90% מהמנהלים הטובים שהעברנו להם סדנאות ניהול לא ידעו להאציל סמכויות, ובכך הם לא רק פגעו ביכולת האישית שלהם, אלא בעיקר בתפוקה של הצוות, ובמצוינות הכללית של הארגון.



בהצלחה :)

מאת: דנית אוזן גרנות

מחפשים הרצאה או סדנה לפיתוח מנהלים או עובדים - לחצו כאן למגוון הרצאות, או כאן לסדנאות

 

פרטי יצירת קשר: 054-5233303 | info1sagol@gmail.com | חדרה, התחייה 2

 

 

WhatsApp chat
דילוג לתוכן