קבלת החלטות בלי חרטות, כאן ועכשיו

תתחילו לקבל החלטות

עולם העסקים מזמן בתוכו החלטות ושיקולים רבים שנדרש כל עובד לקבל ביום יום. כיצד יוכל לקבל העובד את ההחלטה הנכונה כאשר קיימות בפניו אפשרויות רבות או להיפך - נדמה לו שקיימת רק אפשרות אחת לפתרון הבעיה, כיצד יבצע את המשימה על הצד הטוב ביותר?

שיטות לקבלת החלטות


המטרה היא להגיע להחלטה הנכונה ביותר תוך ביצוע מדויק ויצירתי הנותן מענה קונקרטי ורלבנטי לאפשרויות ואתגרים מורכבים העולים במסגרת הזמן, הגורמים המעורבים והיכולות באותה עת. ישנן שיטות ומתודות רבות שיכולות להעניק לעובד כלים פרקטיים בקבלת החלטות על בסיס יעילות, יצירתיות ויישומיות.
אחת מהן נקראת "Design Thinking". משמעות המושג הוא שאת החשיבה שהיא המקור לקבלת החלטות ניתן לעצב ולכוון כדי להגיע לתוצאה הרצויה מבין מגוון האפשרויות והאילוצים העומדים על הפרק.

הצעד הראשון בתהליך Design Thinking הוא סיעור מוחות. המטרה היא להעלות רעיונות שיסייעו בפתרון הבעיות. נעשה זאת בהצפת המידע, בשיתוף המעורבים בנושא ללא ביקורתיות או שיפוטיות שעשויות לפגוע בהנבטת הרעיונות, אלא בשיתופיות המעודדת את חלוקת המידע ומאפשרת לאתר פרקטיקות והנחות יסוד בקרב הצוות.

עקרונות וכלים ליישום


בין העקרונות הבסיסיים בשיטה שמהווים את השלבים בדרך ליישום מוצלח נמצאת הגדרת הבעיה, כאשר לעיתים בחברות לא ברורה היטב הבעיה בקרב כל אנשי הצוות וגם אם היא קיימת אזי לא תמיד נעשה שיתוף פעולה אמיתי בין כל האנשים. לכן סיעור המוחות מאפשר לכל האנשים להשמיע את קולם ולדון יחד באופי הבעיה.
אחד מהכלים היעילים ליישום הוא "מפת חשיבה". זוהי מפה ויזואלית הנוצרת כדי להגיע למיקוד מקסימלי בתהליך קבלת ההחלטות תוך דיוק ותשומת לב לפרטים משמעותיים והסקת מסקנות מתאימות. המפה מיועדת לארגון הידע בשילוב רעיונות ומשימות של הצוות ונבנה בידי כל עובד- דבר המאפשר לו לבטא את החשיבה המקורית שלו עם שכלול יכולת ניתוח עצמי באופן ענייני ללא שיפוטיות. המשמעות היא שכאן ניתנת ההזדמנות לכל עובד להרגיש שייך ואפקטיבי ובעל מקום מרכזי בקידום המשימות.

שיטת ה- "Design Thinking" אינה שיטה תיאורטית אלא שיטה מעשית שדוחפת את העובד למצוא רעיונות יצירתיים תוך התעמקות בפרטים ושיתוף פעולה עם אנשי הצוות וליצירת מנגנון פרקטי שמוביל לתוצאות מתוכננות. השיטה מחזקת את מעורבות העובד אך באותה המידה יוצרת מקום לפעילות קבוצתית. במודל זה, העובד מבין שהתוצאה הרצויה יכולה להגיע בתכנון סיסטמטי עם שלבים מובנים כאשר כל צעד בתהליך מייצר את האלמנט הנדרש לפתרון הבעיה ועל כן, ההחלטה שתתקבל תהיה המדויקת ביותר שניתן היה לבצע.

לסיכום, בכל דרך שנחליט לקחת החלטות עלינו להיות אקטיביים, לתת את הפתרון מנקודת המבט שלנו ולתת מקום לראיה הכוללת תוך שילוב כל הפרמטרים לטובת החלטה שתיטיב עם כל גורמי הארגון.

לקבלת מידע נוסף אודות סדנאות לקבלת החלטות לחץ כאן

*הסדנאות מועברות גם אונליין בעזרת מערכת זום

 

פרטי יצירת קשר: 054-5233303 | info1sagol@gmail.com | חדרה, התחייה 2

 

 

WhatsApp chat
דילוג לתוכן