על תופעת הנוער המשועמם


אין שום דבר פסול בשעמום, ממש לא, יחשוב שכל ילד או ילדה ימצאו זמן להשתעמם להם בנחת, שעמום עוזר לפיתוח המחשבה, ומאפשר לילד/ה זמן פנוי, רק לעצמו. כיום, להורים יש פחד משעמום, עד כדי כך שהם ממלאים את חיי הפנאי של ילידהם בעוד ועוד הפעלות: חוגים, סדנאות, מפגשים עם חברים, טיולים יזומים, ג'ימבורי, מתקני אטרקציות, יצירות יזמות בבית ועוד. כולנו מכירים את המשפט "אמא משעמם לי", יש הורים שמיד מתגייסים לפתור את בעיית השעמום של הילד, אך לא תמיד זאת התשובה הנכונה, לרוב כדאי לאפשר לילד למצוא עניין לבדו, לחשוב באופן יצירתי ולמצוא משחק לבד שיעניין אותו. אפשר אף לומר, כי העובדה שכיום ההורים מוציאים פיתרונות לשעמום של הילדים גורם לילדים להשתעמם הרבה יותר מהר, ולא להיות מסוגלים למצוא עניין לבדם, ולכן בגיל ההתבגרות להיות משועממים לא מעט.

אז מהי התופעה של נוער משועמם – לנוער יש המון אנרגיות, תשוקה לחיים, רצון לעבור חוויות מגוונות. ללא הכוונה נכונה, עזרה ותיווך ראוי, הנוער הזה יצא לרחובות על מנת להרגיש את טעם החיים ולחוות חוויות. התופעה הזאת נובעת משעמום שהנוער לא מסוגל לסבול, ולכן הוא יוצא במעשה שלרוב מוביל לחוויות שליליות ופגיעה בסביבה. אחת הדוגמאות המעניינות היא התקופה שבה צעירים עטו מסכות של ליצנים ויצאו להבהיל אנשים ברחובות.

מטרתנו כהורים, מורים או מחנכים זה לתעל את האנרגיה המבורכת הזו שיש בבני נוער לטובתם ולטובת החברה – צריך ללמד אותם ליצור, להתנדב, להגשים שאיפות, ללמוד ולפעול. האנרגיה של בני הנוער היא מהפנטת ויכולה ליצור עולמות שלמים, בני העלייה השנייה, שהיו ברובם רווקים צעירים ללא הכשרה וידע, הקימו את המדינה כפי שאנו מכירים בספרי ההיסטוריה. חלקם בהחלט חיפשו אחר הרפתקה, אך ארץ ישראל הייתה אפשרות לשלב הרפתקה עם ערך. גם כיום, יש צעירים וצעירות שלוקחים חלק בעשייה משמעותית אשר מעניקה להם חוויות וריגושים בחייהם ועוזרים להם לעצב את דמותם וליצוק משמעות בחייהם.

תנועות נוער הם פיתרון מעולה להפוגה של שעמום בעזרת עשייה חיובית ומשמעותית – עודדו את הילדים להיות חלק מתנועות נוער כבר מגיל צעיר. לבתי הספר תפקיד חשוב גם כן על מנת לפתח בכל תלמיד ותלמידה את היכולת לבחור עשייה משמעותית – בתי הספר צריכים לחשוף את התלמידים לעשייה ערכית, להתנדבות, לעזרה לאחר, למעורבות חברתית, לתוכן עמוק יותר בעזרת דיונים בנושאים אקטואליים וכו.

סדנאות ילדים ונוער רבות מציעות תוכן מעשיר וערכי לבני נוער וילדים שיכול למלא את עולמם בעשייה משמעותית. אנו ממליצים לבתי ספר, מתנ"סים להזמין סדנאות לבני נוער בנושאים מגוונים שיכולים להעניק לילדים את היכולת לייצר עשייה משמעותית תוך הכוונה של מבוגר אחראי.

*אין לייחס לנאמר בכתבה ייעוץ מקצועי

בהצלחה...

פרטי יצירת קשר: 054-5233303 | info1sagol@gmail.com | חדרה, התחייה 2

 

 

WhatsApp chat
דילוג לתוכן