חוזי על – הם מסתובבים בנינו

חוזי על - הם מסתובבים בנינו

האם גם אתה יכול לחזות את העתיד?

ולא אני לא מתכוונת לחזות עם הכדור בדולח, או עם קפה, וגם לא לפתוח את התנ"ך.

אני מדברת על אנשים ללא שום ידע אקדמי, ניסיון או שנות מחקר, שפשוט יודעים לנבא, לצפות מה יהיה בעתיד. הם עושים את זה כי תכונות מסוימות שיש בהם מאפשרות להם לקמט את כל המידע שידוע להם לכדי תודעה עתידית – מה לדעתם יהיה הדבר הבא.

ומדובר על כישרון מולד, איך עושים את זה?, ולמה דווקא הם?

האנשים האלו יכולים להיות כל אחד מאיתנו – אמא, דודה, הטכנאי מזגנים שמקשקש פנינים בזמן שהוא מחליף פילטר, סבא שממזמן חזה שיהיה נשיא שחור באמריקה, או מרצה באוניברסיטה שבכלל מדבר על תולדות האסלאם – האנשים האלו נמצאים בנינו ויש להם כישרון חיוני וחשוב לאנושות כולה.

רוב סוכנויות המודיעין מסתמכות על מומחים ואנשי מקצוע על מנת לקבל החלטות, אולם, יש אנשים שבשגרה יכולים לבצע ניתוח מקרים ולחזות אירועים בצורה מדויקת ונכונה הרבה יותר. ניקח לדוגמא את הפלישה הבריטית לעיראק בזמנו של סאדם חוסיין, ההחלטה על הפלישה התבססה בעיקר על המידע של אנשי מקצוע שניבאו כי לסדאם חוסיין יש נשק כימי, ובעתיד הנראה לעין יצליח לפתח נשק אטומי-גרעיני. הם טעו, בגדול! זאת רק דוגמא אחת מיני רבות כיצד סוכנויות מודיעין מגיעות להבנות שגויות

.

מחקר מעניין שגייס יותר מ- 2000 חזאים, כדי לחזות ולהעריך סבירות לאירועים שונים בעולם. הם מצאו כי התחזיות המוצלחות ביותר הגיעו דווקא מקבוצה של "חוזי על" – תכונות שקשורות לאישיות שלהם זה מה שאפשר להם לחזות נכונה ולא ידע מיוחד. חזאים אלו היו מדוייקים יותר מכמה שירותי מודיעין בעולם, מבלי להיחשף למידע מסווג.

לצורך הבנת התופעה המעניינת הזאת של "חוזי על" אני מראיינת את ד"ר רועי צזנה, עתידן מוכר ומוביל בעולם:

אז בעצם חוזי על האם אנשים בעלי אינטואיציה טובה? או שמדובר על משהו רחב הרבה יותר?

הכינוי "חוזי על" ניתן לאנשים שהצליחו בעקביות – שנה אחר שנה – לספק תחזיות בעלות דיוק גבוה, בתחרות חיזוי שנפתחה ע"י פרופ' פיליפ טטלוק ועמיתיו. החוקרים הריצו שפע של מבחנים פסיכולוגיים על חוזי-העל וזיהו את המאפיינים שלהם ואת דרכי החשיבה בהן הם נוקטים. מסתבר שאפשר גם ללמוד את דרכי החשיבה הללו ולרכוש ניסיון בשימוש בהן – ואני ממליץ לכל מנהל להתנסות בכך.

"אני חושב שהיתרון שלי הוא שהייתי בור" - את המשפט הזה אומר רוברטס, בחור שהשתתף בניסוי הבודק את התופעה "חוזי על" – האם אתה מסכים איתו? ולמה?

אחד הדברים המגבילים ביותר את יכולת החיזוי הוא מעט מידע. כדברי הפתגם: אין דבר מסוכן יותר מקצת ידע. בעולם כיום קל לנו מאד לאחוז בדעה מסוימת, ואז לחשוף את עצמנו בזהירות רק למידע ולעמדות שתומכים באותה דעה. אם אתה מצביע ביבי, אתה תקרא רק ישראל היום. אם אתה מצביע מרצ, אתה תקרא רק את "הארץ". ושניכם תנסו להרחיק מעצמכם אנשים שלא חושבים כמוכם, או לכל הפחות – תייחסו פחות משקל לדעות שלהם. לכן, אחד הכללים שאני מציב תמיד לסטודנטים בתחום החיזוי הוא שהם צריכים לחשוף את עצמם אקטיבית למידע מנוגד בתחומים רבים: למשל באמצעות קריאה בערוצי מדיה שנוקטים בעמדות שונות בנושאים קריטיים – כגון CNN ופוקס ניוז בנושא טראמפ.

איך לדעתך זה ישפיע על תחום העתידנות?

אנו רואים כבר היום את המהפכה שמתחוללת בתחום בזכות מחקריהם של טטלוק ועמיתיו. טטלוק כבר חולל רעידת אדמה ראשונה בספרו הקודם – "שיפוט מומחים בפוליטיקה: כמה הוא טוב" – כאשר הראה שהמומחה הממוצע אינו מוצלח יותר מסטודנט (ויש שיגידו שיותר מניחוש אקראי) בחיזוי קדימה בתחומים גיאופוליטיים. אלא שבמחקריו החדשים הוא מראה מה מרומם מומחה אל מעל לממוצע בתחום החיזוי, ועתידנים בכל העולם משתלמים במתודולוגיות של טטלוק ומתחילים להנחיל אותם לאחרים כדי לשפר את יכולות החיזוי שלהם.

האם אתה צופה שימוש של סוכנויות ביון באנשים כאלה?

בהחלט כן. למעשה, משרד ההגנה בממשלת ארצות הברית הוא זה שתמך במחקר של טטלוק מתוך כוונה ברורה להשתמש בתוצרים. גם במדינות אחרות מסביב לעולם מתחילים עכשיו להסתמך על המתודולוגיות הללו כדי לאמן אנליסטים בסוכנויות הביון.

איך מזהים אנשים בעלי יכולות חיזוי?

בוחנים אותם. שוב ושוב ושוב. ומאמנים אותם כדי לשפר באופן מתמיד את הביצועים שלהם. בחינה מתמדת היא הדרך היחידה לזהות את חוזי-העל.

האם ניתן ללמוד להיות חוזה -על?

בהחלט ניתן! אני אישית מעביר גם סדנאות והרצאות בנושא, אבל אפשר (וכדאי) גם לקרוא את ספרו של טטלוק ודן גרדנר – "תחזיות על" – שתורגם לעברית בשנה האחרונה. המחקרים של טטלוק מראים שאפילו קריאת חוברת דקה יחסית מספיקה כדי לשפר את דיוק החיזוי בעשרה אחוזים, והספר אמור לעזור עוד יותר. אני אישית מאמין ששיטות החשיבה שטטלוק מדגים אמורות לעזור בכל תחום בחיים, וממליץ לכולם לרכוש עוד ידע בנושא.

אם כך, לא משנה אם הכישרון להיות "חוזה על" זאת מתנה או מעמסה, אין ספק שזה יכול רק להועיל לאנושות כולה, ואולי לגלות בכל אחד מאיתנו "חוש שישי" שהוזנח

מאת: דנית אוזן גרנות

 

פרטי יצירת קשר: 054-5233303 | info1sagol@gmail.com | חדרה, התחייה 2

 

 

WhatsApp chat
דילוג לתוכן