משה ראובני


בעל תואר ראשון במדעי המדינה ותואר שני ביחסים בינלאומיים באוניברסיטת בר אילן.
מרצה 7 שנים בתחומים הבאים: פוליטיקה וממשל, יחב"ל, אסלאם רדיקלי, ביטחון וטרור, אנטישמיות וכן אודות על הסכסוך הישראלי - ערבי.
מפעיל בלוג עצמאי בנושאים: פוליטיקה, ביטחון, טרור ומזרח התיכון. מאמריו מתפרסמים מעת לעת באתר "מידה".
מייסד ומנהל התוכנית "צוערים צעירים דוברות ודיפלומטיה" הפועלת להכשיר בני ובנות נוער להסברה ישראלית בארץ ובעולם.

הרצאותיו של ראובני הינן אקטואליות וייחודיות, העוסקות בנושאים רבים, ביניהם: סוגיית הר הבית, ביטחון וטרור, האיום האיראני, פעילות צה"ל בשטחים מנקודת מבטה של התקשורת, מלחמות ישראל, המערכה על התודעה מול ארגוני הטרור, אנטישמיות ואסלאם רדיקלי ועוד.

 

הרצאותיו של משה ראובני


האם ישראל מסוגלת לעצור את הגרעין האיראני? המהפכה האסלאמית ב-1979 הינה קו פרשת המים של האסלאם הרדיקלי הפונדמנטליסטי. מאז המהפכה איראן פיתחה שאיפות לשוב לימיה הגדולים של האימפריה הפרסית, ומשום כך היא חותרת להגמוניה במזרח התיכון ובכך מאיימת להשמיד את ישראל.


מעמד האישה תחת האסלאם הרדיקלי. האסלאם הפונדמנטליסטי רדיקלי נושא עמו אפליה קשה כלפי נשים. בהרצאה זאת אסקור את סוגיית הרעלה ומדוע היא כה מהותית, מהי מילת נשים וכן נישואים וגירושים באסלאם השיעי והסוני.


"אירופה חולה" - אסלאם רדיקלי והאנטישמיות החדשה המהפכה הצרפתית הביאה להתנגשות בין הכנסייה הקתולית לבין המדינה. מאז החילוניות הפכה לערך קדוש עבור הצרפתים, אולם ההגירה המוסלמית המאסיבית אל תוך אירופה הביאה להתנגשות בין שתי הציוויליזציות: האסלאמית לבין צרפת והמערב כולו.


הפת"ח והחמאס: הפיצול הפנים פלסטיני והשפעתו על ישראל בהרצאה זאת אדון במאבק על ההנהגה בין שתי התנועות בזמן האינתיפאדה הראשונה וכיצד העימות ביניהם משפיע על הנפיצות בדרום ולאן פנינו מועדות מול רצועת עזה.


הר הבית - חבית נפץ בסכסוך הישראלי פלסטיני הר הבית הוא המקום הקדוש ביותר עבור העם היהודי . מנגד, אותו המקום בדיוק מהווה את המקום השלישי בחשיבותו עבור העולם המוסלמי, קרי מסגד אל אקצא. בהרצאה זאת אסקור מדוע הר הבית הינו חבית נפץ העשויה להתלקח לממדי ענק.

התקשורת כגורם מעצב תודעה בפעילות המבצעית של צה"ל בהרצאה זאת אסקור את הפעילות של צה"ל במלחמת לבנון הראשונה והשנייה וכיצד התקשורת הממוסדת השפיעה על התודעה במלחמות אלו. כמו כן, אענה מדוע מדינת ישראל כשלה הסברתית באירועי "המרמרה" ובשלושת הסבבים האחרונים ברצועה.


המתיחות הביטחונית בישראל - השפעתה על החוסן הלאומי בעתות חירום בהרצאה זאת אסקור מהו חוסן לאומי וחברתי וכיצד הוא בא לידי ביטוי בעיתות חירום, בדגש על מספר מקרי בוחן: מלחמת תש"ח, תקופת ההמתנה, ומלחמת יום הכיפורים. לאחר מכן, אסקור את מערכת היחסים בין ישראל לפלסטינים באינתיפאדה הראשונה והשנייה.


מ"קיר הברזל" להגנה אקטיבית - תפיסת הביטחון הישראלית בעבר ובהווה תפיסת הביטחון הראשונה של ישראל מזוהה עם זאת של ז'בוטינסקי עוד במאה ה-20. בתוך כך, אדון כיצד הנ"ל עיצב את מדיניותו של צה"ל הן בהגנה והן בהתקפה: בעבר בהווה ובעתיד.


יחסי הכוחות בין התקשורת לפוליטיקה כיצד כוח פוליטי מעצב את סדר היום התקשורתי ומה תפקידה של התקשורת וכיצד היא מעצבת את התודעה, ואיך כוח פוליטי מעצב את סדר היום התקשורתי, וכן כיצד ארגוני הטרור אימצו את המרשתת כדי להפיץ את האידיאולוגיה שלהן במאבק על התודעה.


הקונפליקט התמידי בין ביטחון לדמוקרטיה כיצד מדינת ישראל מתמודדת עם הטרור תחת מגבלות הדמוקרטיה ובמקביל מנסה לשמור על ביטחון אזרחיה וכיצד כל מדינות המערב משתפות פעולה יחדיו כדי להתמודד עם הטרור הגואה.


מלחמת לבנון השנייה: כישלון או הצלחה? את ההרצאה אני מעביר גם באספקט האישי בתור לוחם ומפקד במילואים וגם בכובע של מרצה שיורד לעומקם של דברים ובוחן את כשליה הרבים של לבנון השנייה. מנגד, בהרצאה אני סוקר את גבורת הלוחמים וכיצד התמרון הקרקעי הביאו לעצירת שיגור הרקטות ארוכות הטווח, ולסיום איך תתנהל המערכה הבאה.

פרטי יצירת קשר: 054-5233303 | info1sagol@gmail.com | חדרה, התחייה 2

 

 

WhatsApp chat
דילוג לתוכן